Turistinis maršrutas „Romantiškasis Užutrakis”

Turistinis maršrutas „Romantiškasis Užutrakis”


Pažintinės kelionės
Keliavimo būdai:
Trukmė: 1-1,5 val.

Didingą XX a. pradžios Užutrakio rūmų ir parko ansamblį įkūrė grafas Juozapas Tiškevičius drauge su žmona Jadvyga. Jį įkvėpė unikalus Trakų kraštovaizdis – dvaras buvo kuriamas maksimaliai išnaudojant vietovės teikiamas galimybes.

Rūmus, papuoštus įspūdingais Liudviko XVI stiliaus interjerais, kūrė lenkų architektas Juzefas Husas. Juos užbaigia atvirais paviljonais karūnuota terasa, iš kurios atsiveria pasakiški vaizdai į Trakų pilį.

Parką planavo žymus prancūzų kraštovaizdžio architektas Eduardas Fransua Andrė (Édouard François André). Buvo sukurtas mišraus stiliaus parkas, papuoštas antikinių skulptūrų kopijomis ir gausybe augalų. Čia vis dar auga beveik šimto rūšių įvairių formų medžių bei krūmų – daugiau nei pusė jų buvo specialiai atvežti kuriant parką.

Šiandien į dvarą patenkame sausumos keliu, tačiau grafo šeima juo nesinaudodavo – į pusiasalį keldavosi plaustu per Galvės ir Skaisčio ežerų sąsmauką, prie kurios gyveno keltininkas. Sausumos kelias tuomet buvo skirtas tik ūkio reikmėms ir dėl to pramintas Bulvių keliu. Juo nekeliaudavo ir Tiškevičių svečiai, vykstantys į dažnai čia rengiamus priėmimus, giminių susitikimus ar draugiškas puotas. Renginių metu čia skambėdavo muzika, ant vaišių stalo netrūkdavo dvare gaminamų prancūziškų sūrių, spirito varykloje gaminamų gėrimų, o stalo viduryje dažnai puikuodavosi keptas sodyboje užaugintas fazanas!

Taigi, leiskitės į kelionę per ažūrinius gėlynus ir gyvus takelių labirintus, o apie buvusią sodybos didybę jums primins daugybė antikinių skulptūrų. Šie parko sergėtojai papasakos istorijas ne tik apie save, bet ir apie Užutrakio dvaro sodybos praeitį.


Maršruto aprašymui tekstai paimti iš išvardytų šaltinių:

Lietuvos dvarai, D. Kandrotienė, V. Kandrotas, Terra Publika, 2011 m.
Lietuvos dvarai ir pilys, I. Veliūtė, V. Kandrotas, Terra Publica, 2014 m.
Lietuvos dvarai, G. Abaravičius, M. Baužienė, Šviesa, 2009 m.
Tiškevičių Užutrakis ir Pogoželė, L. Narkowicz, Vilnius, 2016 m.
Ordynacja Tyszkiewiczowska w Zatroczu, L. Narkowicz, Warszawa, 2007 m.
Eduardo Fransua Andre parkų kelias Lietuvoje, Trakų istorinio nacionalinio parko direkcija, 2011 m.
www.didikulietuva.lt