Restoranas „Nendrė“ šioje Trakų vietoje iškilo 1984-ais metais. Jį projektavo architektai Vytautas Jurgis Dičius ir Leonidas Pranas Ziberkas. V. Dičius prisimena, kad sprendimą statyti laivą primenantį pastatą kilo išvydus Totoriškių ir Galvės ežerų apglėbtą kalniuką ir nuo jo atsiveriantį vaizdą į Trakų pilį.
Pastatas vertas atskiro miesto kultūros istorijos puslapio. Jis ypatingas architektūriniais, interjero sprendimais, reikšminga to meto socialiniame ir kultūriniame kontekste. V. Dičius aiškina, kad „Nendrė“ – lyg laivas, pasirinkęs plaukti iš vieno ežero į kitą – pilies link. Architektas prisimena, jog šią vietą nusipiešė ir kavinę pradėjo projektuoti apsilankęs šioje vietoje.
Keistame, nenatūraliomis ir neįprastomis formomis pasižyminčiame pastate išliko ir koklinės dailininko Lino Leono Katino mozaikos, ir išskirtiniai, varveklius primenantys šviestuvai, kuriuos sukūrė L. Ziberkas.
Tiek mozaikos, tiek šviestuvai matomi pagrindinėje salėje, kur 9-10 praėjusio amžiaus dešimtmetyje žmonės rinkdavosi švęsti gimtadienių, vestuvių ar tiesiog smagiai kavinėje praleisti laiką.
Iš pagrindinės salės lankytojams atsiverdavo vaizdai į Totoriškių ežerą, o pro antrame aukšte įsikūrusios mažosios salės langus – Trakų pilies grožis.
Restoranas „Nendrė“ turėjo ypatingą statusą tarp partinės „grietinėlės“ narių. Į specialiai jiems įrengtą banketinę salę atvykdavo partiniai šulai ir jų šeimos nariai. Paprastieji galėdavo ateiti tik su partijos komiteto istruktoriaus leidimu.
Žmonės, nostalgiškai prisimenantys vakarus „Nendrėje“, praeiviai, svarstydavę, kas šiame pastate buvo bei visi kiti, norintieji apžiūrėti apleistą „Nendrės“ restorano pastatą, galės jį aplankyti. Tiesa, tik nuotoliniu būdu, mat buvusio restorano būklė – avarinė. Tam sukurtas virtualus 3D turas, kuris leidžia neišeinant iš namų apžiūrėti šį „vaiduoklį“ tiek iš paukščio skrydžio, tiek ir iš vidaus, patyrinėti koklines mozaikas, vitražinius langus ar išskirtinius šviestuvus.
Virtuali ekskursija https://kulturossostine.lt/files/projektas-nendre/index.html